Serial Experiments: Lain

15. aprill 2007 at 1:24 (anime)

Järjekordse animena sai vaadatud «Serial Experiments: Lain» (1998). Tegu on siis kriitikute poolt vägagi kiidetud filosoofilise sarjaga kust märul praktiliselt puudub. Samas ei ole ka midagi imestada − sarja peategelaseks on kolmeteistaastane häbelik tüdruk ja mis märulit sa sellisega ikka teed. Animel on olemas ka korralik Wikipedia kirje, mida tasub ilmselt pärast vaatamist külastada kui midagi kapitaalselt segaseks jäi (mis on üsnagi tõenäoline).

Ütleme nii, et visuaalselt saab otsekohe aru, et tegu on «Texhnolyze» (2003) meeskonna poolt tehtud sarjaga. Sumisevad vaated kõrgepingeliinidele, kunstlikult ere valgus, varjudega mängimine, aeglaselt libisev kaameratöö. Paralleele oli väga palju ja visuaalse poole pealt ei saa Lain’ile küll midagi ette heita. Samas oli sarjas suht palju veidraid ja sümboolseid asju − näiteks tänavatel olevad varjud ei ole tumedad vaid nende sees oli ka lillat tooni ja veel verekarva plätserdatud laigud. Korduvad kaameranurgad täpselt samast kohast aga radikaalselt erineva valguse suunaga. Selliste kiiksude ja detailide kogum meeldiski mulle sarja juures kõige enam. Ja muidugi veelkord kõrgepingeliinid ja telefonitraadid. Ilma nendeta ei olnud vist küll ühtegi välisstseeni.

Sisu poolest ei ole aga tegu miski selgepiirilise looga vaid vaatajale näidatakse flosoofilises võtmes sündmusi, mis on omavahel kuidagi seoses. Noh, loo see muidugi tegelikult kokku annab, aga häguse. Tihtipeale jääb just peategelase puhul segaseks kas ja mida ta üldse teeb ning kuigi alati rõhutatakse et tema roll on suur, siis mulle jäi küll segaseks täpselt kuidas. Pärast vaatamist Wikipediast osade lühikokkuvõtteid lugedes oli selline tunne et, ahah, tema tegi siis seda ja seda ei teinudki. Lisaks sellele ei tekitanud peategelane üldse mingeid emotsioone ja mina ei suutnudki talle kaasa elada. Võibolla oli see taotluslik, aga siiski tegi see minu jaoks anime tüki vähem nauditavaks.

Kõik see öeldud, siis ei olnud ju tegelikult tegu halva animega, vaid vägagi päevakajalise filosoofiaga. Lihtsalt mulle meeldib näha filosoofiat loo sees, kuid see konkreetne lugu jäi minu jaoks kaugeks. Ometi olid ju kõik eeldused olemas, aga peategelasele peaks ikkagi saama kaasa elada − kasvõi negatiivse emotsiooniga. (3/5, philosophical anime with great visual style, but the bland main character makes it a numb watch)

5 kommentaari

 1. Trash said,

  Mul jäid vist enam-vähem samad muljed kui aastaid tagasi vaatasin. Nüüd on meeles vaid need traadid ja traadid.

 2. Fletchu said,

  Traadid on ju toredad, peaks ka ära vaatama… : P

 3. higgins said,

  Hilja õhtul ei tohi ikka kirjutada, tapvalt kirjavigu ja mida kõike muud. Vist oma seitse korda parandasin ja ikka leidsin veel.

  Aga kui traate tahad näha siis võta pigem «Texhnolyze», saad märulit ka ja lugu oli mu arust samuti tüki huvitavam.

 4. Raziel said,

  Endal juba ammu “need to watch” listis, peaks ka ükskord käsile võtma.

 5. higgins said,

  Mul oli ta seal ka oma pool igavikku, aga siis vaatasin ta enne üle kui baka.ee’sse uusi animesoovitusi küsima läksin. Muidu soovitavad selliseid asju mis mul endal nimekirjas juba. Kus siis niiviisi kõlbab… Aga… Niipalju veel täienduseks, et kui nüüd puhtalt traatide järgi vaatamist valida, siis Lainis oli ikka tüki rohkem neid traate kui Texhnolyzes. =)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: